To se nikad nije dogodilo u Srbiji: Prijeti nestašica, hitno potrebne dugoročne mjere

Autor: Miroslav Kuskunović , 14. lipanj 2023. u 07:03
Ilustracija: Marko Mrkonjic/PIXSELL

Za pozitivne promjene udruženje “Agroprofit” ima program koji obuhvaća sustav krava/tele, vezivanje za velike industrijske klaonice na bazi partnerstva, a ne po zakonu ekonomski jačega.

Situacija u tovnom govedarstvu Srbije u cjelini je gora nego prethodne 2022. godine, iako se broj tovnih rasa povećava. Lako se može dogoditi da u srpnju 2023. godine  dođe do nestašice utovljene junadi. U ovom trenutku Srbija nema veću ponudu za utovar u brod, ni minimalne 2.000 grla junadi.

Povijesni presedan

To se nikad nije dogodilo u Srbiji. Imajući u vidu cjelokupnu situaciju, predlažem trenutne i dugoročne mjere kreditne agrarne politike. Bilo bi od izuzetne koristi da se poveća stručnost i kompetentnost Ministarstva poljoprivrede u sektoru stočarstva, jer od dosadašnjih lutanja nemamo koristi – od uvoza mlijeka, mlijeka u prahu, kašnjenja isplata, kaže Čedomir Keco, predsjednik Udruženja,,Agroprofit’’ u Novom Sadu.

Pored napretka u podizanju kvalitete i brojnosti mesnih rasa u Srbiji, u čemu je Udruženje “Agroprofit” mnogo doprinijelo, a posebno mjere državnih poticaja, ipak a ukupnim stanjem ne možemo biti zadovoljni. Ne vidimo iskazanu dovoljnu brigu nadležnih institucija, imamo pad udjela stočarstva u ukupnoj poljoprivrednoj proizvodnji na svega 22 posto, a smanjen je broj gospodarstava koja se bave proizvodnjom junećeg mesa za oko 8.000, kao i broj krava i ukupno stado je manje od 400.000, ističu u ovom Udruženju.

“Prije svega, bilježimo nedostatak teladi za tov i junadi za izvoz, kao i nedostatak formiranje veće klaoničke  ponude: smanjena je zaposlenost na selu, pao je prihod gospodarstava, a time i smanjena potrošnja u mnogim sektorima. Mesne rase goveda u Srbiji su nova kvaliteta, ali ne mogu brzo da poboljšaju situaciju kao što se to ne može dogoditi ni sa simentalskim govedom. Cijela situacija zahtijeva temeljitu analizu i ozbiljnu podjelu posla da bismo sačuvali postojeća stada i učinili novi iskorak”, kaže članica ovog udruženja Helena Bokoš.

Za pozitivne promjene udruženje “Agroprofit” ima program koji obuhvaća sustav krava/tele, vezivanje za velike industrijske klaonice na bazi partnerstva, a ne po zakonu ekonomski jačega.

Tu je i zaokruživanje ciklusa od pašnjaka do paketa junećeg mesa za kupca u režiji farmera. Potrebno je discipliniranje proizvodnje za ponudu junetine kao i sagledavanje stvorenih održivih uvjeta za govedarstvo u ruralnim sredinama, ali i unošenje nove kvalitetne genetike u reprodukciju.

Važna je mobilnost i dosljednost u primjeni svih do sada usvojenih mjera na razini države, a to obuhvaća i korekciju premija za kvalitetne krave sa 40.000 na 45.000, i za utovljenu junad sa 15.000 na 20.000 dinara.

Stručniji pristup

Da bi povećali kvalitetu mesnih rasa i razvili korisno ukrštanje rasa, potrebna je stručnost u odabiru grla, potpuna veterinarska zaštita, a prije svega, pouzdano čitanje genetskih osobina. U periodu iza nas se nismo u cjelini dokazali kao eksperti u ovom dijelu, iako imamo dobrih pokušaja i solidnih stručnih službi.

Danas osjećamo više nego ranije potrebu za osnivanjem Centara za selekciju bikova kao i potrebu za formiranje Uprave za veterinu.

Da smo imali ovu Upravu, grla sa slabim rasnim oznakama pa i bolesna, ne bi došla do naših farmera, ističu.

Komentirajte prvi

New Report

Close