Od nevremena štete na voćnjacima u Srbiji oko 25 milijuna eura

Autor: Miroslav Kuskunović , 27. srpanj 2023. u 07:00
Foto: Shutterstock

Profesor sa poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović u izjavi za RTS kaže da je nevrijeme koje je pogodilo Srbiju prethodnih dana napravilo veliku štetu ne samo u Vojvodini već i u središnjoj Srbiji.

Štete od vremenskih nepogoda u poljoprivredi još se sumiraju. Profesor sa poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović navodi za RTS kako je jako nevrijeme koje je zahvatilo Srbiju u dva navrata načinilo štetu voćarima u iznosu od preko 25 milijuna eura, a da je najviše stradao Fruškogorski regija.

Profesor sa poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović i izjavi za RTS kaže da je nevrijeme koje je pogodilo Srbiju prethodnih dana napravilo veliku štetu ne samo u Vojvodini već i u središnjoj Srbiji.

“Ova godina je jako specifična. Imali smo jako velike štete od niskih temperatura, kasnije velike količine padalina su takođee napravile štetu. I sad ovo, posljednje nevrijeme što se desilo, olujni vjetrovi i sama tuča od grada je napravila velike štete, ne samo u Vojvodini, u cijeloj središnjoj Srbiji”, kaže Keserović. Prema njegovoj procjeni nevrijeme je smanjilo urod za otprilike 5 posto.

“Ako sada računamo sve voćne vrste koje nisu obrane, kao što je šljiva, jabuka, kruška, to je negdje otprilike oko milijun tona – 5 posto, to je negdje otprilike oko 50.000 tona. Ako je samo kilogram voća oko 50 euro centi, znači ja procjenjujem da je negdje otprilike šteta preko 25 milijuna eura na razini cijele Srbije”, kazao je Keserović.

Napominje kako je najviše štete na području Fruške Gore. “Tamo se nalaze najintenzivniji nasadi, nasadi sa protugradnom mrežom. Samo na Fruškoj Gori je zabilježeno negdje preko 100 ha nasada sa protugradnom mrežom. To su pretežno nasadi jabuke i kruške. Zna se da za podizanje jednog hektara takvog nasada je potrebno negdje 35.000 do 40.000 eura, a gdje je gubitak prinosa.

Znači to je negdje samo na 100 ha gubitak oko 4,5 milijuna eura. Ako taj proizvođač treba podići novi nasa, on mora ponovo uložiti u takav sistem negdje 35.000 do 40.000 eura”, kaže ovaj stručnjak. Dodaje kako ne pamti da je u prethodnih 35 godina, u trećem dijelu srpnja, došlo do ovakvih olujnih vjetrova.

Komentirajte prvi

New Report

Close