Mercedes blizu odluke o gradnji tvornice električnih automobila u Srbiji

Autor: Poslovni dnevnik , 27. veljača 2023. u 07:00
Foto: Shutterstock

Vlada pregovara s tvrtkom Rio Tinto, njemačkim automobilskim divom i Europskom bankom za obnovu i razvoj.

Vlada Srbije pregovara s njemačkim automobilskim gigantom, australsko-britanskom tvrtkom Rio Tinto i Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) o realizaciji projekta koji uključuje izgradnju tvornice električnih automobila, doznaje Demostat. Čini se da su pregovori sve bliže konačnom dogovoru.

Potencijalna investicija ovisi o tome hoće li se eksploatirati litij u Srbiji, ali i o vanjskopolitičkoj orijentaciji srpskih vlasti u narednom razdoblju. Odluka njemačkog giganta da otvori tvornicu u Srbiji, uz jamstvo Europske banke za obnovu i razvoj, bila bi jasan pokazatelj u kojem smjeru Srbija ide – prema Zapadu.

Dolaskom njemačkog giganta iz Stuttgarta poslala bi se snažna poruka drugim velikim svjetskim investitorima o Srbiji kao sigurnoj investicijskoj destinaciji.

10

posto svjetskih rezervi litija navodno se nalazi u ležištu Jadar

Usklađivanje politike
No, uvjet za ovu i realizaciju ostalih investicija sa Zapada koje su u planu svakako je postupno usklađivanje s vanjskom i sigurnosnom politikom Europske unije, što u konačnici znači i uvođenje sankcija Rusiji. Dolazak Mercedesa može biti dio “mrkve” koja je obećana Srbiji ako bude konstruktivna u pregovorima s Prištinom i ako prihvati europski plan za Kosovo.

Europski dužnosnici su srbijanskom vodstvu jasno dali do znanja da, ako Srbija ne prihvati europski plan, može očekivati ​​posljedice koje će se, između ostalog, ali u velikoj mjeri, odraziti na gospodarstvo i gospodarstvo. S druge strane, ako plan bude prihvaćen, Srbija je obaviještena da će dobiti ekonomsku pomoć, ali i ulaganja u razne oblasti gospodarstva.

Dolazak Mercedesa u Srbiju ovog puta neće biti ograničen samo na vladinu propagandu, kao u slučaju suradnje njemačke kompanije i srpskog Ikarbusa, već će, ako ugovor bude potpisan, biti dogovoren i realiziran, tvrdi naš izvor..

To praktično znači da će Rio Tinto iskopavati litij u Srbiji, iako je Vlada Srbije početkom prošle godine službeno obustavila projekt “Jadar” zbog protesta ekoloških aktivista. Tvrdi se da se u ležištu Jadar nalazi skoro 10 posto istraženih svjetskih rezervi litija.

Važnost litija
Demostat je ranije pisao da će, ukoliko se u Srbiji eksploatira litij, uvjet Vlade Srbije biti izgradnja tvornice baterija i tvornice električnih automobila. Srbija neće dopustiti eksploataciju litija samo radi izvoza u druge zemlje.

Također, od ranije je poznato kako nema garancija da će se prekinuti suradnja s Rio Tintom, ali i da je otvorena mogućnost da država pronađe novog partnera, čiji ugled nije narušen kao u slučaju britansko-australske korporacije., koja se više puta suočavala s međunarodnim optužbama da uništava okoliš.

Inače, tvrtka Rio Tinto već je surađivala s Europskom bankom za obnovu i razvoj 2015. godine na projektu podzemnog rudnika bakra u Mongoliji. EBRD u Srbiji, između ostalog, podržava javno-privatna partnerstva i koncesije.

Komentirajte prvi

New Report

Close